Rodzaje grzejników elektrycznych

Grzejniki konwektorowe | przejdź do kategorii

Grzejniki konwektorowe ogrzewają pomieszczenie pod wpływem przepływu i wymiany mas powietrza. Przepływ ten może być wymuszony (ciepłe powietrze może być wydmuchiwane) lub naturalny – grawitacyjny. Grzejniki konwektorowe zasilane mogą być prądem elektrycznym (grzejniki rezystancyjne) lub gorącą wodą (instalacja centralnego ogrzewania).

Grzejniki oporowe | przejdź do kategorii

Grzejniki rezystancyjne (oporowe) ogrzewane są za pomocą ciepła wytworzonego na oporniku pod wpływem przepływu prądu. Niesie to za sobą wiele zalet – łatwość przenoszenia, regulacja mocy (najczęściej skokowa) i cicha praca umożliwiają wygodne stosowanie takich grzejników wewnątrz pomieszczeń. Grzejniki rezystancyjne najczęściej wyposażone są także w układ automatycznego wyłączenia w razie przegrzania.

Grzejniki olejowe | przejdź do kategorii

Grzejniki olejowe ogrzewają pomieszczenie dzięki podgrzaniu za pomocą grzałki lub grzałek elektrycznych oleju, który znajduje się wewnątrz stalowej obudowy. Ciecz kondensuje ciepło, następnie dzięki żebrowanej konstrukcji ścianek równomiernie jest ono rozprowadzane, a dalej oddają one ciepło do pomieszczenia. Dzięki temu stosunek oddawania i wymiany ciepła do gabarytów jest wysoki. Grzejniki olejowe nagrzewają się stosunkowo długo ale wolną stygną z powodu właściwości oleju.

Przewody grzejne | przejdź do kategorii

Przewody grzejne nazywane również kablami grzewczymi służą najczęściej do elektrycznego ogrzewania podłogowego jednak coraz częściej stosuje się je do ogrzewania rynien dachowych, dachów (automatyczne odśnieżanie), schodów, podjazdów itp.

Niewątpliwą zaletą tego typu instalacji jest to, że można ją włączyć w każdej chwili, jest niezależnym urządzeniem (nie wchodzi w skład instalacji c.o.), jest odporna na awarię z powodu zamarznięcia. Korzyści jakie niesie ogrzewanie wykonane w tej technologii to równomierny rozkład temperatury w pomieszczeniu, przekazywanie ciepła głównie przez promieniowanie, które zmysły odbierają jako przyjemniejsze w porównaniu do ruchu powietrza wynikającego z różnicy temperatury - konwekcji.

Należy pamiętać, że aby osiągnąć zakładaną moc na 1m 2 powierzchni grzewczej kable należy układać w następujących proporcjach: im mniejsza jednostkowa moc przewodu, tym mniejszy odstęp między przewodami (czyli przewody od mniejszej mocy muszą być dłuższe).