Przedłużacz ogrodowy – jaki wybrać?

Wybór optymalnego przedłużacza ogrodowego zależy od rodzaju prac, jakie mamy zamiar przeprowadzić na naszej posesji. Poszczególne modele różnią się od siebie nie tylko długością przewodu, ale też parametrami technicznymi.

Dostęp do zasilania na zewnątrz budynku staje się powoli standardem. Prąd jest potrzebny m.in. do skoszenia trawnika przy użyciu kosiarki elektrycznej, ale też do podpięcia do ładowania mobilnych urządzeń, z których korzystamy np. podczas wypoczynku w ogrodzie. Najczęściej zasilane doprowadzane jest za pomocą przedłużaczy. Na jakie modele powinniśmy się zdecydować, by służyły jak najdłużej i były bezpieczne?

Przedłużacz domowy

Jeśli zależy nam na tym, by móc w ogrodzie podpiąć do sieci np. ładowarkę do laptopa, lampę lub inne gadżety elektroniczne codziennego użytku, to wystarczy, że zaopatrzymy się w tradycyjny przedłużacz domowy. Taki osprzęt jest zwykle tańszy od bardziej zaawansowanych modeli, a jego użycie na zewnątrz budynku będzie identyczne jak wewnątrz. Należy przy tym pamiętać, by nasz przedłużacz wyposażony był w uziemienie i zabezpieczenie przeciwprzepięciowe. Można też zdecydować się na bezpieczniejsze listwy zasilające. Przedłużacz domowy ma jednak kilka wad – nie jest przystosowany do zasilenia urządzeń o dużej mocy oraz pracy przy zmiennych warunkach atmosferycznych, a ponadto nie należy do najdłuższych.

Przedłużacz ogrodowy

Alternatywą dla zwykłego przedłużacza jest model ogrodowy - zazwyczaj dłuższy i odporniejszy na wilgoć, mróz oraz upały. Standardowo może być obciążony prądem znamionowym o wartości 10A. Dzięki temu jesteśmy w stanie podłączyć do tego typu przedłużacza np. elektronarzędzia, grille, lampy ogrodowe itp.

Specjalnym typem są tzw. przedłużacze bębnowe. Charakteryzują się bardzo długim kablem (od kilku do nawet kilkudziesięciu metrów), który zawinięty jest na rdzeniu – bębnie. Ten rodzaj osprzętu sprawdzi się na posesjach o dużej powierzchni.

Przedłużacz budowlany

Do najbardziej zaawansowanych prac warto zaopatrzyć się w przedłużacz budowlany. Podpiąć można do niego narzędzia działające pod napięciem nawet 400V. Jest on dodatkowo wyposażony w klapki ochronne i jest odporny na wstrząsy i uszkodzenia mechaniczne. Jego długość może wynieść nawet 100 metrów. To oczywiście wiąże się z wysoką ceną osprzętu, która sięga nawet kilkuset złotych.

Czy wato wybrać najdłuższy przedłużacz?

Jeśli nasz ogród nie należy do największych, należy wówczas zaopatrzyć się w przedłużacz o stosunkowo krótkiej długości. Problem pojawia się jednak przy dużych posesjach. W sklepach znajdziemy modele przedłużaczy z przewodami, które umożliwią nam dotarcie z niektórymi narzędziami do najdalszych zakątków podwórka. Nie wszystkie sprzęty (np. kosiarki) działają jednak optymalnie w znacznej odległości od źródła prądu, gdyż z każdym metrem spada napięcie w kablu. Z tego względu nie warto kupować przedłużaczy o przewodach dłuższych niż 50 metrów (chyba że mamy zamiar przeprowadzić skomplikowane prace budowalne). Zamiast tego zaleca się stosowanie narzędzi spalinowych lub bezprzewodowych.