Prawidłowa wentylacja domu

Dopływ świeżego powietrza w naszych domach i mieszkaniach jest niezwykle ważny. Niestety, wciąż często zdarza się, że zapominamy, jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja poszczególnych pomieszczeń. Jak zatem zadbać o odpowiednie dostarczenie świeżego powietrza do lokum?

Na wstępie warto wyjaśnić sobie, dlaczego prawidłowa wentylacja jest tak istotna. Przede wszystkim zapewnienie dopływu świeżego powietrza znacząco wpływa na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Osłabienie, nawracające bóle głowy i infekcje układu oddechowego mogą być spowodowane właśnie nieodpowiednią wentylacją pomieszczeń w domu. Oprócz tego brak wymiany powietrza sprzyja rozwojowi wilgoci i pleśni. Jeśli zatem nie chcemy co kilka miesięcy inwestować w kolejne remonty, powinniśmy dokładniej przyjrzeć się procesowi wietrzenia domu.

Złe powietrze, czyli jakie?

Powietrze, jakim oddychamy w zamkniętych pomieszczeniach może się najzwyczajniej zużyć. Z każdym kolejnym wdechem zwiększa się bowiem stężenie wydychanego dwutlenku węgla, a ubywa tlenu. W ten sposób jakość powietrza spada, a ono staje się suche i nieprzyjemne. Nie wolno zapomnieć też o tym, że człowiek nawet w stanie spoczynku wytwarza spore ilości wilgoci, która również wpływa na stan powietrza w domu. Według różnych szacunków przeciętna rodzina może wyprodukować nawet kilkanaście litrów szeroko pojętej wilgoci w ciągu doby. Brak odpowiedniej wentylacji stwarza zatem idealne warunki do rozwoju grzybów czy wspomnianej już pleśni. Szczególnie widoczne jest to w okresie zimowym, czyli podczas sezonu grzewczego. Wówczas niechętnie wietrzymy swoje domy, bojąc się utraty ciepła. Jednocześnie kumulujemy wewnątrz budynku zużyte powietrze, które ma na nas wyjątkowo negatywny wpływ.

Wentylacja grawitacyjna

Podstawowym sposobem wentylowania pomieszczeń jest przede wszystkim powierzenie sprawy siłom natury. Mowa tu oczywiście o wentylacji grawitacyjnej, która wykorzystuje różnicę temperatur ciśnień między przestrzenią wentylowaną a kominem. Jej działanie jest niezwykle proste: świeże powietrze z zewnątrz budynku wpada do środka, jednocześnie zastępując powietrze zużyte, które ulatuje pod wpływem różnicy temperatury oraz ciśnienia. Bardzo łatwo można to zaobserwować w trakcie wietrzenia mieszkania zimą. Wówczas, w mgnieniu oka jesteśmy w stanie odczuć, że jakość powietrza znacząco się poprawiła. Wentylację ułatwia wówczas fakt, że na zewnątrz panują srogie mrozy, a w domu występuje przyjemne ciepło (jednocześnie dużo trudniej wietrzyć mieszkania latem, gdy różnice temperatur są znikome). Każdy budynek musi posiadać sprawy system wentylacji grawitacyjnej. Kanały wywiewne powinny znajdować się przede wszystkim w łazience, toalecie, kuchni oraz pomieszczeniach pozbawionych okien. To właśnie tam cyrkulacja jest znacznie utrudniona, a na dodatek występuje wyższe stężenie pary wodnej. Z kolei kominy muszą znajdować się ponad połacią dachową. Ważne jest również zainstalowanie we wszystkich pomieszczeniach tzw. nawiewników (np. w oknach lub drzwiach balkonowych). Co ważne, sprawny system wentylacji grawitacyjnej musi "oddać" tyle świeżego powietrza, ile "zabrał" tego zużytego podczas procesu cyrkulacji.

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja grawitacyjna może być wspomagana wentylatorami mechanicznymi. Obecnie na rynku znaleźć można co najmniej kilka ich rodzajów. Wśród nich są m.in. wentylatory kanałowe, wyciągowe oraz tradycyjne biurkowe (te ostatnie służą nam głównie do chłodzenia się w upalne dni). Wentylatory mechaniczne zaleca się instalować tam, gdzie wymiana grawitacyjna wydaje się nam niewydajna. Takimi pomieszczeniami są szczególnie łazienka i kuchnia. Umiejscowienie takich wentylatorów nie powinno przeszkadzać domownikom. Najlepiej, gdyby znalazły się one tuż pod sufitem. Oczywiście najlepiej zdecydować się na modele wykonane z najlepszych jakościowo materiałów. Przewody wentylacyjne muszą być bowiem szczelne i odporne na różnego rodzaju uszkodzenia czy działania czynników zewnętrznych (np. warunków atmosferycznych).

Najczęściej popełniane błędy

Poniżej prezentujemy kilka najczęściej popełnianych błędów związanych z wentylacją domu lub mieszkania:

  • niewietrzenie pomieszczeń (szczególnie zimą);
  • brak przepływu powietrza między pomieszczeniami (pozamykane drzwi);
  • brak otworów w drzwiach do łazienki i toalety;
  • brak napowietrzników w oknach;
  • niesprawny system wentylacji grawitacyjnej (brak systematycznych przeglądów);
  • zakrywanie kratek nawiewnych.