Oświetlenie szynowe - czym jest i gdzie najlepiej się sprawdzi?
Oświetlenie szynowe, jak wskazuje sama nazwa, jest rodzajem systemu lamp przymocowanych do specjalnej prowadnicy, którą następnie instaluje się np. na suficie. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w przypadku, gdy zależy nam na skupieniu światła w konkretnych punktach w pomieszczeniu.
Systemy szynowe (nazywane także reflektorami szynowymi, szynami prądowymi lub szynoprzewodami) są coraz częściej spotykaną alternatywą dla tradycyjnych lamp, żyrandoli, plafonów lub kinkietów. Doskonale sprawdzają się zarówno jako główne źródło światła, jak i oświetlenie dodatkowe. Ich największymi zaletami są łatwość montażu oraz duża funkcjonalność. Lampy znajdujące się w szynach można dowolnie konfigurować w obrębie prowadnicy i dzięki temu decydować, które miejsca w pomieszczeniu będą lepiej oświetlone. Systemy szynowe idealnie nadają się do ruchomych reflektorów), ale też do lamp wiszących.
Rodzaje oświetlenia szynowego
Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje oświetlenia szynowego: 1-fazowe i 3-fazowe. Pierwszy z nich to najprostszy system, który najczęściej montuje się w domach lub mieszkaniach. Rozwiązanie to powoduje, że po wciśnięciu włącznika zapalają się wszystkie lampy zainstalowane w prowadnicy. Jeśli zależy nam na uruchamianiu wybranych reflektorów (np. dwóch skrajnych), wówczas należy zdecydować się na oświetlenie 3-fazowe.
Z czego wykonana jest szyna?
Szyna, do której montuje się reflektory, najczęściej wykonana jest z aluminium. Jej długość nie przekracza zazwyczaj dwóch metrów w przypadku systemów jednofazowych i czterech metrów w przypadku oświetlenia 3-fazowego. Element ten przeznaczony jest do umieszczenia na suficie, ale spotkać można się również z szynami, które nadają się do montażu w ścianach oraz podłogach (głównie w sklepach oraz restauracjach). Prowadnice instalowane są do wybranej płaszczyzny za pomocą wkrętów.
Gdzie sprawdza się oświetlenie szynowe?
Oświetlenie szynowe można zastosować w każdym pomieszczeniu w domu. Doskonale sprawdzą się w jadalni, gdzie zapewniają odpowiednie światło przy stole. Często systemy szynowe spotkać można w salonach. Rzadziej stosuje się je w łazienkach, gdzie są mniej funkcjonalne np. od plafonów. Na tego typu oświetlenie można zdecydować się również w sypialniach oraz garderobach. Lampy szynowe znajdują zastosowanie także restauracjach, sklepach, biurach, gabinetach itp. Warto pamiętać, że rozwiązanie to polecane jest rekomendowane dla nowoczesnych wnętrz. Słabiej sprawdzi się w pomieszczaniach z klasycznym wystrojem.
Na co zwrócić uwagę?
Przed zdecydowaniem się na oświetlenie szynowe, należy dokładnie rozplanować ułożenie prowadnic i ich długość. Pozwoli to uzyskać oczekiwany efekt i zaoszczędzi dodatkowych prac, gdy okaże się, że rozmieszczenie lamp nie pozwala skierować światła w odpowiednie punkty. Wpływ na jakość oświetlenia mają też rodzaje opraw oraz żarówek. W przypadku tych drugich, zaleca się korzystanie z lamp LED, które cechują się energooszczędnością oraz długim czasem działania.