Oświetlenie sufitowe punktowe – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Oświetlenie sufitowe punktowe umożliwia dokładniejsze doświetlenie konkretnego punktu w pomieszczeniu, a dodatkowo skutecznie buduje nastrój. Gdzie najlepiej zdecydować się na ten typ instalacji? Co warto wiedzieć o iluminacji punktowej przed jej montażem?

Punktowe oświetlenie to przede wszystkim domena sufitów podwieszanych. W ich przypadku takie lampy wyglądają najestetyczniej i są łatwiejsze w montażu. Podwieszany sufit nie tylko kształtuje wnętrze, obniżając wysokość pomieszczenia, ale też umożliwia ukrycie w nim przewodów oraz różnego osprzętu. Zainstalowane w takiej konstrukcji lampy punktowe nie zagracają przestrzeni (tak jak np. żyrandole) i są o wiele bardziej funkcjonalne.

Zalety oświetlenia punktowego

Sufitowe oświetlenie punktowe pozwala skoncentrować wiązkę światła na konkretnym punkcie pomieszczenia lub przedmiocie. Sami więc decydujemy, jaką rolę ono spełnia – oświetlenia głównego czy dodatkowego. To również rozwiązanie bardzo uniwersalne. Sprawdza się przy bardziej tradycyjnym wystroju, a także w designerskich wnętrzach. Montaż sufitowego oświetlenia punktowego nie jest trudny, ceny lamp nie należą do wysokich, a w ofercie sklepów znaleźć można wiele wzorów oraz modeli.

Typy lamp

Do oświetlenia sufitowego punktowego używa się kilku rodzajów lamp:

  • Lampy halogenowe – nazywane potocznie „oczkami”.
  • Taśmy LED – energooszczędne, łatwe w montażu, wykorzystywane głównie do oświetlenia ozdobnego.
  • Punktowe lampy LED – cechują się długą żywotnością, małym poborem energii, ale w porównaniu do innych żarówek ich cena jest wyższa.
  • Spoty – specjalny typ lamp, dostosowany do halogenów, LED-ów i tradycyjnych żarówek, które używane są najczęściej do eksponowania konkretnych elementów wnętrza.

Gdzie najlepiej sprawdza się oświetlenie sufitowe punktowe?

Ten typ oświetlenia sprawdzi się w każdym pomieszczeniu. Należy jednak pamiętać, że w poszczególnych częściach domu lub mieszkania powinno się zamontować żarówki o różnej mocy. Najsłabsze (ok. 20W) najlepiej zakupić do sypialni, gdzie światło powinno być nastrojowe i relaksujące. W salonie, łazience i kuchni wystarczające powinny być lampy o mocy 25-40W. O bardziej wyraziste światło należy zadbać w najciemniejszych pomieszczeniach – np. w warsztacie. W tym przypadku najlepiej działać będą żarówki o mocy nawet 80W.

O czym pamiętać?

Jeśli oświetlenie punktowe sufitowe pełni rolę głównego, ważne jest rozmieszczenie lamp. Powinny być one zamontowane tak, by nie występowały między nimi zacienione strefy, a jednocześnie nie należy umieszczać punktów świetlnych zbyt gęsto.

Dobrze jest też dostosować typ lampy do samego wystroju wnętrza. Jeśli np. kuchnia jest wyjątkowo ciemna, można ją nieco rozświetlić żarówką o większej mocy. Zwróćmy też uwagę na barwę światła.