Monitoring zewnętrzny domu jednorodzinnego

Monitoring zewnętrzny domu to jeden z najpopularniejszych sposobów ochrony mienia. Niezwykle skuteczny, wygodny, a przede wszystkim, coraz częściej będący w zasięgu naszych możliwości finansowych jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa we własnych czterech kątach. Na rynku znaleźć można wiele różnego rodzaju instalacji monitorujących. Które z nich najlepiej jednak sprawdzą się, jeśli chcemy by pod okiem kamer znalazła się posesja domu jednorodzinnego?

Kamery są już powszechne nie tylko przed budynkami przemysłowymi, ale znajdują też zastosowanie w budynkach mieszkalnych. Systemy monitorujące chronią mienie na kilka sposobów. Po pierwsze, skutecznie odstraszają intruzów, którzy chcieliby nieproszeni wkroczyć do domu. Dzięki temu zmniejszamy szanse na to, że padniemy ofiarą kradzieży lub ataku wandali.

Po drugie, w razie jakiegokolwiek zajścia, kamery rejestrują jego przebieg, co znacznie ułatwia policji zidentyfikowanie osób za nie odpowiedzialnych. Jednocześnie, zwiększają się szanse na to, że odzyskamy np. skradzione przedmioty. Warto dodać, że dom wyposażony w zewnętrzny monitoring otrzyma większe zniżki przy wykupie ubezpieczenia. Nowoczesne systemy monitorujące mogą być połączone z instalacją alarmową. W takim przypadku, kamery nie tylko śledzą to, co dzieje się akurat na podwórku, ale też reagują w razie wykrycia zagrożenia.

Jaki typ kamery?

W przypadku monitoringu zewnętrznego sprawdzą się kamery megapikselowe (w skrócie IP). Zapewniają one wyższą rozdzielczość obrazu od kamer analogowych. To może okazać się kluczowe, gdy trzeba będzie przeanalizować zarejestrowany przez urządzenia materiał. Warunki do nagrywania panujące na posesji są jednak nieco bardziej wymagające, niż w samym domu. Dobrze zatem zainwestować w taki sprzęt, który lepiej poradzi sobie przy zmiennym świetle lub kapryśnej pogodzie. Oczywiście monitoring IP jest droższy od analogowego odpowiednika.

Przy zakupie kamer, dobrze jest też dopytać, czy interesujący nas model rejestruje obraz po zmroku.

Co monitorować?

Przed nabyciem kamer, warto zastanowić się, które części posesji będą objęte zasięgiem urządzeń. Zaleca się, by monitorować strategiczne punkty wokół domu – bramę, podjazd, wejście, bramę garażową itp. Aby wyznaczyć takie miejsca, należy zastanowić się, którymi drogami złodziej może podążać, by dostać się do środka budynku. Przy opracowywaniu schematu rozmieszczenia kamer, trzeba też wziąć pod uwagę oświetlenie posesji oraz jej rozmiar. Nie wolno tez dopuścić do sytuacji, by jedna z części podwórka wcale nie była objęta ochroną. Tak zwane martwe pole szybko zostanie dostrzeżone przez intruza i w razie włamania nie będziemy w stanie ustalić jego tożsamości.

Jakość

Niezwykle istotna w przypadku monitoringu zewnętrznego jest jakość kamer. Będą one pracować w zmiennych warunkach atmosferycznych. Należy zatem zadbać, by na posesji zostały zamontowane urządzenia, którym niestraszne będą: mróz, śnieg, porywiste wiatry, deszcz lub upały. Upewnijmy się, że dane kamery posiadają odpowiednią klasę szczelności. Dzięki temu do wnętrza sprzętu nie dostanie się woda. Ważne jest również, by umiejętnie przeprowadzić sam montaż. Nieodpowiednie ułożenie kabli spowoduje, że zostaną one zniszczone przez wilgoć. Dlatego też proces instalacji monitoringu zaleca się zazwyczaj specjalizującym się w tym firmom.

Rejestrator

Nie zapomnijmy też o rejestratorze. To dzięki niemu obraz z kamer jest zapisywany i możliwy do późniejszego odczytu. O tym, jaki rodzaj tego sprzętu będzie sprawował się najlepiej, decydują już indywidualne upodobania. Musimy zdecydować, ile dni zapisu ma być przechowywane na twardym dysku. Pamiętajmy, że im więcej kamer, tym również większa powinna być jego pojemność. O cenie rejestratora decydują również rozdzielczość, prędkość nagrywania i kompresja obrazu. W przypadku kamer IP możliwe jest również wykorzystanie jako rejestratora komputera osobistego. Musi on jednak spełniać konkretne wymagania sprzętowe, by uruchomić na nim niezbędne oprogramowanie.