Jaki kabel sieciowy wybrać?

Żadna sieć komputerowa nie będzie dobrze funkcjonować bez odpowiedniego okablowania, które odpowiada za jakość transmisji danych. Obecnie wyróżnić można co najmniej kilka rodzajów przewodów sieciowych, różniących się od siebie między innymi technologią wykonania. Jakie typy kabli internetowych znajdziemy w sklepach?

Przewodami, które najczęściej wykorzystuje się do stworzenia sieci telekomunikacyjnej lub komputerowej, są tak zwane skrętki. To popularny rodzaj łącza sygnałowego umożliwiającego przesyłanie informacji. Składa się on z jednej (lub więcej) pary kabli skręconych ze sobą, dzięki czemu wyeliminowane zostają wpływy zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych. Poniżej prezentujemy najczęściej spotykane warianty przewodów sieciowych.

Skrętka nieekranowa (UTP)

Skrętka nieekranowa to rodzaj przewodu elektrycznego zbudowanego ze skręconych par kabli, które tworzą prostą symetryczną linię. W zależności od technologii splotu wyróżnia się kilka typów tych łączy. Bardzo popularne swego czasu były skrętki nieekranowe kategorii 3, które umożliwiają transmisję danych z prędkością do 10 Mb/s. W ostatnich latach na znaczeniu zyskały natomiast przewody kategorii 5, pozwalające uzyskać prędkość do 200 Mb/s. Skrętki nieekranowe to jedne z najpopularniejszych przewodów sieciowych. Ich szerokie zastosowanie wynika z niezawodności oraz stosunkowo niskiej ceny.

Skrętka ekranowa (STP)

Innym rodzajem przewodu sieciowego jest skrętka ekranowa. Jak wskazuje nazwa, zastosowano w niej technikę ekranowania elektrycznego, które sprawia, że przesyłany sygnał jest w o wiele mniejszym stopniu narażony na wszelkiego rodzaju zakłócenia zewnętrzne. Ze względu na zaawansowaną technologię wykonanie tego typu łącza, osoba odpowiedzialna za wykonanie okablowania sieciowego musi znać zasad prawidłowego ekranowania. Przez to skrętki ekranowe są zazwyczaj droższe. Ich użycie zaleca się w miejscach, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia na przykład zakłóceń elektromagnetycznych.

Skrętka foliowana (FTP)

Wśród skrętek wyróżnia się też przewody foliowane. Składają się one z pary kabli oraz ekranu foliowego z uziemieniem. Taka konstrukcja zapewnia odpowiednie zabezpieczenie przed zakłóceniami. Podobnie jak w przypadku skrętek ekranowych, ten typ okablowania dobrze sprawdza się w miejscach, gdzie transfer danych może napotkać na różne przeszkody zewnętrzne. Zazwyczaj przewody foliowane stosuje się do długich (kilkumetrowych) sieci Ethernet i Token Ring.

Skrętki hybrydowe

Na rynku znajdują się również skrętki hybrydowe, czyli takie, które posiadają cechy skrętek ekranowych i nieekranowych. Połączenie różnych typów przewodów ma na celu dodatkowo zabezpieczyć kable przed wystąpieniem zakłóceń w transferze danych.

Skrętka czy światłowód?

Od jakiegoś czasu do montażu sieci internetowych używa się tak zwanych światłowodów, które rzeczywiście stanowią atrakcyjną alternatywę dla popularnych skrętek. Kabel światłowodowy składa się z włókien szklanych (ich liczba może wynieść od 1 do 196) otoczonych powłoką ochronną. To właśnie one odpowiadają za transmisję danych. Co różni światłowód od skrętki? Ten pierwszy nie działa w oparciu o sygnał elektryczny, dzięki czemu jest on odporny na zakłócenia i w efekcie umożliwia transfer o większej prędkości. Oprócz tego światłowód różni się od skrętki odległością transmisji informacji. Jednomodułowy kabel światłowodowy bez dodatkowych wzmocnień umożliwia przesyłanie danych na odległość nawet 120 kilometrów. Zwykła skrętka prześle sygnał maksymalnie na około 100 metrów. Światłowody nie są jednak tak odporne na zgięcia, a ich cena w niektórych przypadkach może być wciąż odstraszająca.