Jaka wentylacja w łazience?

Niewystarczająca wymiana „zużytego” i wilgotnego powietrza w łazience na „nowe” może doprowadzić do pojawienia się pleśni i grzyba, a to w efekcie negatywnie wpłynie na zdrowie domowników.

Łazienka jest najczęściej tym miejscem w domu lub mieszkaniu, w którym najtrudniej zadbać o skuteczną wentylację. Pomieszczenia te zazwyczaj mają niewielką powierzchnię i pozbawione są okien, co uniemożliwia doprowadzenie do niego świeżego powietrza. W takim wypadku należy wspomóc się innymi sposobami. Jaka wentylacja najlepiej sprawdzi się w przypadku łazienki?

Wentylacja grawitacyjna

Kwestię odpowiedniej wentylacji łazienki określają polskie normy (a konkretnie norma PN-83/B-03430). Mówi ona, że strumień objętości świeżego powietrza powinien wynosić w przypadku tego pomieszczenia 50m3/h (bez względu na to, czy w łazience znajduje się też toaleta). Standardowym rozwiązaniem stosowanym w budownictwie jest tzw. wentylacja grawitacyjna (nazywana też naturalną). W największym uproszczeniu działa ona dzięki sile wyporu. Zanieczyszczone powietrze wydostaje się na zewnątrz przez zainstalowany w łazience kanał wywiewny i tą samą drogą do środka wpływa powietrze czyste. Otwór wentylacyjny powinien zostać umieszczony pod sufitem, jak najdalej od drzwi (tu gwarantuje przepływ powietrza przez całą łazienkę). Warto zwrócić uwagę na obudowy otworów wentylacyjnych, czyli kratki .Mogą być one wyposażone dodatkowo w cienką siatkę, która uniemożliwia przedostanie się z zewnątrz owadów lub różnych zanieczyszczeń.

Wentylacja mechaniczna

Naturalna wymiana powietrza często bywa wspomagana przez wentylatory mechaniczne. Niewielkich rozmiarów urządzenia zasilane energią elektryczną są wręcz zalecane w przypadkach, gdy pozbycie się wilgoci siłami grawitacyjnymi jest z różnych względów niemożliwe. Niestety, wentylatory mechaniczne nie zawsze mogą być instalowane w łazienkach. Nie stosuje się ich np. w pomieszczeniach, w których znajdują się kotły gazowe z otwartą komorą spalania. To samo tyczy się łazienek w budynkach posiadających zbiorczy kanał wywiewny. Problematyczna może okazać się też kwestia doboru odpowiedniego wentylatora, tak by był on w stanie sprawnie podmienić zanieczyszczone powietrze na świeże. W większości przypadków wystarczające powinny być urządzenia o wydajności 100 m3/h. Jeśli jednak łazienka ma powierzchnię przekraczającą ok. 8 m2, wówczas lepiej sprawdzi się wentylator o większej mocy przerobowej.

Pamiętajmy o drzwiach!

W procesie wentylacji łazienki dużą rolę odgrywają drzwi! Ze względu na dużą wilgoć panującą w tym pomieszczeniu, skrzydło nie powinno być zbyt szczelne. Zazwyczaj wyposażone jest ono w niewielkie otwory umożliwiające cyrkulację powietrza. Warto też zauważyć, że instaluje się je tak, by między nimi a podłogą tworzyła się co najmniej kilkumilimetrowa szpara. Dobrze jest też zostawiać uchylone drzwi do łazienki po kąpieli. Dzięki temu para wodna szybciej wydostanie się z pomieszczenia i zminimalizujemy tym samym ryzyko pojawienia się wilgoci.