Jak zabezpieczyć dom przed pożarem?

Niesprawna instalacja elektryczna, rzucony do śmieci niedopałek lub nieostrożne posługiwanie się ogniem mogą doprowadzić do tragedii. Są jednak sposoby, dzięki którym ryzyko pojawienia się pożaru gwałtowanie spada. Jak zatem zabezpieczyć dom przed płomieniami?

Czujki dymu

Aby zabezpieczyć się przed pożarem, należy przede wszystkim zainwestować w czujki dymu. Te proste urządzenia potrafią bardzo szybko wykryć, że w domu doszło do zaprószenia ognia. Detektor wysyła wyraźny sygnał, gdy tylko zarejestruje unoszące się w pobliżu spaliny. Jego działanie może okazać się niezwykle ważne np. w nocy, gdy wszyscy domownicy pogrążeni są w głębokim śnie. Pamiętać bowiem należy, że duża część ofiar pożarów nie ginie w płomieniach, ale truje się przez zaczadzenie tlenkiem węgla. Szybka interwencja po usłyszanym sygnale nie tylko pozwoli uchronić część mienia, ale też uratuje nasze życie.

Gdzie zainstalować czujki dymu?

Wszystko zależy od rozkładu domu. Najlepiej, by tego typu urządzenia znalazły się na każdej kondygnacji budynku, na korytarzu, w okolicach sypialni lub pokoju dziennego. Są to bowiem najbardziej strategiczne punkty, w których najczęściej przebywają domownicy. Detektory montuje się oczywiście na suficie. Ulatniający się dym kieruje się bowiem w górę, więc logiczne jest, że właśnie nad głowami powinno znaleźć się to urządzenie. Nie zaleca się instalacji czujników tuż nad kuchnią. Co prawda, miejsce to jest narażone na zaprószenie ognia, to jednak dość często unoszą się wokół niego opary przyrządzanych potraw, co może mylnie uruchomić sygnał ostrzegawczy.

Odpowiednia wentylacja i regularne przeglądy

Bardzo ważną rolę w zabezpieczeniu domu przed pożarem odgrywa sprawny system wentylacyjny. W razie zaistnienia zagrożenia pozwala na doprowadzenie do budynku świeżego powietrza, przy jednoczesnym wypuszczeniu niebezpiecznego dla życia dymu. Właściciele domków jednorodzinnych powinni też systematycznie dokonywać przeglądów sieci wentylacyjnej, by ta w razie pożaru nie okazała się np. nieszczelna lub uszkodzona. Regularnie należy także sprawdzać sprawność instalacji elektrycznej oraz gazowej. Zwarcia w pierwszej z nich są jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się ognia w budynkach mieszkalnych. Starsze sieci elektryczne, wykonane chociażby z przewodów aluminiowych, warto wymienić na nowsze z kablami miedzianymi.

Podstawowe nawyki

Żadne elektroniczne gadżety nie uchronią nas od pożaru, jeśli nie będziemy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przede wszystkim nie należy wyrzucać do śmieci niedopałków, które łatwo mogą zaprószyć ogień. Wszelkie łatwopalne materiały powinno się trzymać z dala od dzieci oraz miejsc, w których najłatwiej mogłoby dojść do zapalenia (np. kotłownia). Strażacy przestrzegają również przed paleniem papierosów w łóżku. Zdarza się bowiem, że osoby zasypiają w trakcie tej czynności, co oczywiście kończy się najczęściej w bardzo tragiczny sposób. Warto też wiedzieć, co należy zrobić już chwili wybuchu pożaru. Wiele osób próbuje w akcie desperacji ratować najcenniejsze przedmioty. W takiej sytuacji najważniejsza jest jak najszybsza ewakuacja.