Inteligentny dom - przewodowy czy bezprzewodowy?

Jeszcze niedawno na inteligentne domy spoglądano jak na wynalazki rodem z amerykańskich filmów science-fiction. Teraz jednak ta nowoczesna technologia zyskuje na popularności. Wszystko oczywiście za sprawą korzyści, jakie oferuje ona swoim użytkownikom.

Inteligentny dom to nic innego, jak zaawansowana technologicznie sieć, dzięki której w sposób całkowicie automatyczny zarządzane są różne systemy działające w budynku. Rozwiązanie to pozwala zintegrować wszelkie posiadane urządzenia elektryczne i dosłownie za pomocą jednego ruchu decydować o ich funkcjonowaniu.

Inteligentny dom (zgodnie z naszymi preferencjami) jest w stanie reagować na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Dzięki niemu zautomatyzować można chociażby ogrzewanie budynku, sieć nawadniania, oświetlenia, alarmy, monitoring, rolety i wiele innych. Życie w takim domu jest z pewnością o wiele bardziej prestiżowe, komfortowe i co najważniejsze - bezpieczniejsze. Na rynku znaleźć można kilka systemów sterowania inteligentnym budynkiem. Z reguły dzielą się one na dwa podstawowe typy.

Systemy bezprzewodowe

Jedną z dwóch głównych grup systemów inteligentnego domu stanowią systemy bezprzewodowe. Jak sama nazwa wskazuje, do ich działania nie potrzebne jest okablowanie, a wszystko odbywa się dzięki falom radiowym. Co za tym idzie, montaż takiej sieci jest niemalże nieinwazyjny i nie wiąże się ze skomplikowanymi pracami budowlanymi. Bezprzewodowe rozwiązanie dobrze sprawdza się w przypadku automatyzowania niewielkich przestrzeni - mieszkań oraz domów o jednej kondygnacji do około 120 m2. Na takich powierzchniach praca systemu powinna przebiegać bez żadnych kłopotów. Z reguły montaż bezprzewodowej technologii wiąże się też z mniejszymi kosztami.

Systemy przewodowe

Nie wszędzie jednak można zdecydować się na wygodniejszą i tańszą opcję bezprzewodową. Systemy przewodowe sprawdzą się o wiele bardziej w dużych domach piętrowych lub sporych rozmiarów obiektach użytku publicznego. Montaż takiej instalacji zazwyczaj jest pracochłonny i wymaga po zakończeniu prac dokonania remontu. Dobrze zatem wybrać typ technologii już na etapie projektowania domu. Co oczywiste, systemy przewodowe są dużo droższe od tych nieposiadających kabli. Warto nadmienić, że systemy kablowe są trwałe, ale też pozostają na stałe zamontowane w budynku. W chili ewentualnej sprzedaży nieruchomości, system pozostanie w ścianach domu. System ten na pewno działa sprawniej od wersji bezprzewodowej i niestraszne są mu przeszkody w postaci pięter, zamkniętych pomieszczeń itd.

Ile kosztuje inteligentny dom?

Tańsze wersje systemów inteligentnego domu (bezprzewodowe) można już kupić za około 2-3 tysiące złotych. Cena technologii zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Często bowiem systemu skonstruowane są w sposób modułowy, dzięki czemu istnieje możliwość dostosowania ich do preferencji klienta. Przewodowe systemy to wydatek o wiele większego kalibru. W zależności od marki oraz konfiguracji, takie rozwiązanie może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.