Elektronarzędzia w domowym warsztacie

Nawet najmniejszy domowy warsztat nie może się obejść bez różnego rodzaju elektronarzędzi. Które z nich są najbardziej pomocne i powinny zostać zakupione w pierwszej kolejności?

Elektronarzędziami nazywa się sprzęty zasilane prądem, najczęściej o napięciu 230V, wykorzystywane do prac, których realizacja byłaby trudna lub niemożliwa przy użyciu narzędzi ręcznych. Tego typu osprzęt zapewnia większą precyzję i przyspiesza wykonanie poszczególnych czynności remontowych.

Wiertarki i wkrętarki

Podstawą domowego warsztatu są wiertarka i wkrętarka. Pierwsza z nich umożliwia wykonanie otworów różnej wielkości w drewnie, metalu lub betonie (w zależności od mocy urządzenia i zamontowanego do niego wiertła). Najpopularniejszym typem wiertarek są tzw. udarowe. Ich działanie opiera się na systemie udaru mechanicznego – zamontowany w sprzęcie mechanizm zębatkowy lub ślimakowy zawiera elementy, które obracają się w przeciwne strony (ewentualnie wykonują ruch posuwisto-zwrotny), wytwarzając przy tym rytmiczne uderzenia przekazywane do narzędzia. Dzięki temu możliwe jest wiercenie w wytrzymałych materiałach. Oprócz tego popularnym osprzętem są młotowiertarki, służące do wykonywania bruzd, usuwania płytek i wiercenia w twardym metalu. Mają one większą energię od wiertarki udarowej, ze względu na zastosowany w nich mechanizm udaru elektropneumatycznego.

Wkrętarki natomiast służą głównie do wkręcania wkrętów bezpośrednio w wybrany materiał – drewno, metal, beton itd. Pozwalają też wykręcać i dokręcać wcześniej zamontowane śruby.

Szlifierki

Szlifierki to mechaniczne urządzenia, które skutecznie zastępują przy pracach remontowych papier ścierny. Dzięki nim, bez użycia siły rąk, możemy wyszlifować, wypolerować, a także ucinać fragmenty wybranego materiału. Najpopularniejszym typem są szlifierki kątowe, nazywane potocznie kątówkami, gumówkami lub fleksami. Sercem urządzenia jest silnik, który napędza za pośrednictwem przekładni stożkowej zamontowaną tarczę.

Lutownica

Jak wskazuje sama nazwa, lutownica służy do lutowania, czyli łączenia elementów metalowych za pomocą roztopionego spoiwa. Narzędzie składa się z uchwytu w kształcie kolby oraz grota. To właśnie ten drugi element ma bezpośrednią styczność z materiałem łączącym i doprowadza go do roztopienia. Wyróżnia się kilka rodzajów lutownic, m.in. transformatorowe, gazowe, grzałkowe i z elektrodami grafitowymi. Nieco droższe modele mogą być też wyposażone w specjalny odsysacz, który przydaje się w trakcie procesu odlutowywania. Wówczas za jego pomocą łatwo można pozbyć się z obszaru roboczego zużytego spoiwa.

Pistolet do klejenia na gorąco

To elektronarzędzie znajduje zastosowanie zarówno przy prostych, jak i nieco bardziej skomplikowanych pracach. Podłączony do sieci sprzęt, przypominający kształtem pistolet, rozgrzewa wsadzony do niego sztyft z klejem. Pod wpływem temperatury spoiwo uzyskuje płynną konsystencję, dzięki czemu łatwo można je rozprowadzić po różnych powierzchniach. Po upływie około 5 minut klej uzyskuje temperaturę pokojową, twardnieje i łączy ze sobą materiały z drewna, plastiku, kartonu, a nawet metalu. Pistolet nie nadaje się do łączenia elementów gipsowych.