Baterie czy akumulatory? Co wybrać?

Wiele osób korzystających z różnorodnych urządzeń elektrycznych zasila je za pomocą zwykłych baterii. Nie brak jednak opinii, według których zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się akumulatory wielokrotnego użytku. Czy faktycznie tradycyjne paluszki przejdą wkrótce do lamusa? Które źródło energii rzeczywiście wydaje się wydajniejsze?

Udzielenie odpowiedzi na pytanie zadane w tytule artykułu wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się początkowo wydawać. Tak się bowiem składa, że zarówno baterie, jak i akumulatory mają sporo zalet. Użycie jednych czy drugich jest bowiem opłacalne w konkretnych przypadkach.

Baterie a akumulatory – główne różnice

Akumulatory i baterie różnią się od siebie przede tym, że te pierwsze mogą być po wyczerpaniu naładowane i ponownie użyte. Oprócz tego wyraźnie widać wyraźną dysproporcję w cenach obu tych źródeł energii. Baterie są z reguły tańsze.

Obecnie na rynku znaleźć trzy ich rodzaje:

  • cynkowo-węglowe,
  • alkaliczne
  • oraz litowe.

Te pierwsze, zdecydowanie najtańsze (poniżej złotówki za sztukę), cechują się niewielką pojemnością - maksymalną do 1000 mAh. To oznacza, że ich czas pracy jest teoretycznie najkrótszy. Nieco lepiej wypadają baterie alkaliczne, (pojemność do 2300 mAh) i litowe (nawet 3000 mAh). Ich ceny są oczywiście adekwatnie wyższe (maksymalnie 5-6 złotych). Akumulatory z kolei oferują pojemność do około 27000 mAh. Możliwość ponownego naładowania sprawia, że kosztują one od 10 do około 15 złotych za sztukę.

Baterie do urządzeń o niskim poborze energii

Tradycyjne paluszki najlepiej sprawdzają się w urządzeniach, które nie pobierają zbyt wiele energii. Do takich sprzętów zaliczymy np. budzik, zegarek, pilot do telewizora lub kalkulator. W tego typu gadżetach baterie wymieniane są raz na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Ich żywotność może być zbliżona do tych, jakie oferują akumulatory, jednak samo użycie tych drugich nie wydaje się zbyt wygodne i ekonomiczne. Po wyczerpaniu baterii w takich urządzeniach chcemy zazwyczaj od razu zasilić je na nowo, a wyładowany akumulator nadaje się do ponownego użycia po co najmniej kilku godzinach spędzonych w ładowarce podpiętej do sieci. Zakup nowej baterii jest po prostu szybszym rozwiązaniem.

Akumulatory do urządzeń używanych częściej

Zgoła inaczej sprawa ma się z urządzeniami, które zużywają więcej energii i są eksploatowane dość często. Mowa tu np. o padach do konsol, mechanicznych zabawkach lub kieszonkowych odtwarzaczach muzyki. W takich przypadkach źródło energii bardzo szybko się wyczerpuje i kupowanie nowych baterii co kilka dni doprowadziłoby domowy budżet do ruiny. O wiele bardziej opłacalną opcją jest zatem korzystanie z akumulatorów. Warto tu wiedzieć, że po pewnym czasie ich działanie również może wydawać się mniej wydajne. Akumulatory mają bowiem limit ładowań. Z każdym kolejnym podpięciem do sieci spada zatem ich żywotność.

Jakie akumulatory kupić? Co z ładowarką?

W ofertach sklepów znaleźć można różne akumulatory, które różnią się od siebie rozmiarem oraz marką. Oczywiście najpewniejszy będzie zakup produktów renomowanych marek. Mamy wówczas pewność, że w nasze ręce trafi produkt z najwyższej półki.

Nie wolno też zapomnieć o zapatrzeniu się w ładowarkę. Jej cena, w zależności od wersji, właściwości (np. rozmiar akumulatorów, czas ładowania itp.) oraz producenta może wahać się od 20 do 150 złotych. Przed zakupem akumulatorów dobrze jest sprawdzić, czy dany sprzęt będzie mógł być zasilany takim źródłem energii. Nieraz bowiem zdarza się, że urządzenia nie są przystosowane do działania z akumulatorami.