Podkategorie

Kolumny podłogowe

Ta kategoria produktów zawiera kolumny podłogowe. To specjalny rodzaj osprzętu elektrycznego, przystosowany do montażu napodłogowego, umożliwiający przyłączenie do sieci szeregu urządzeń zasilanych prądem. Ze względu na sposób instalacji, ułożenie gniazd, ich rodzaj, a także design, kolumny podłogowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w przestrzeniach biurowych.

Kolumny podłogowe, nazywane także blokami kolumnowymi, wieżami lub słupkami zasilającymi, można je najprościej określić jako zestaw gniazd ułożonych szeregowo wewnątrz podłużnej bryły, do których podpina się większą liczbę urządzeń potrzebujących zasilania. W tego rodzaju produktach znajdują się zwykle także gniazda teleinformatyczne (umożliwiających np. podpięcie sprzętu bezpośrednio do funkcjonującej w danym budynku sieci internetowej). Główne zadanie kolumn podłogowych polega na maksymalnym uproszczeniu połączeń przewodów zasilających znajdujących się w pomieszczeniu. Osprzęt tego rodzaju ułatwia podpięcie sprzętu do sieci elektrycznej, pozwala zamaskować i uporządkować część okablowania oraz ogranicza liczbę gniazdek montowanych w ścianach. Choć kolumny podłogowe stosuje się najczęściej w biurach, coraz częściej montuje się je również w obiektach mieszkalnych, przede wszystkim w nowoczesnych domach jednorodzinnych (np. w salonach wyposażonych w liczny sprzęt multimedialny czy prywatnych gabinetach).

Kolumna podłogowa – budowa

Kolumna podłogowa to osprzęt o stosunkowo prostej konstrukcji. Osprzęt składa się głównie z określonej liczby modułów (gniazd), które zostają szczelnie zamknięte w obudowie o kształcie prostopadłościanu. Ta ostatnia może być wykonane z tworzywa sztucznego lub z aluminium. Skorupa kolumny wyposażona jest zwykle w odpowiedni dla danego modelu system mocowań. Całość musi być też połączona z położoną w budynku siecią elektryczną. Miejsce na doprowadzenie przewodu do kolumny znajduje się najczęściej u spodu produktu.

Rodzaje kolumn podłogowych

Kolumny podłogowe występują w kilku wariantach. Podstawowa klasyfikacja opiera się na typie wmontowanych do osprzętu modułów. Gniazda wewnątrz bloku nie muszą bowiem obsługiwać jedynie wtyczek zasilających, ale mogą to być również sloty na różnego rodzaju przewody teleinformatyczne. Klasyczne bloki składają się głównie z sześciu modłów, ulokowanych po jednej stronie. Na rynku funkcjonują jednak bardziej rozbudowane kolumny z dwunastoma gniazdami znajdującymi się po obu stronach osprzętu.

Słupki tego rodzaju mogą występować w różnych rozmiarach. Standardowe kolumny mają zwykle wysokość nieprzekraczającą 50 centymetrów. Istnieją modele mniejsze, nazywane minikolumnami lub miniwieżami. Te wyposażone są w cztery moduły gniazdowe w wersji jednostronnej lub w osiem slotów w przypadku wariantów dwustronnych. Jak wskazuje nazwa tych modeli, są one znacząco niższe od tradycyjnych kolumn. Mają również inny kształt, zbliżony bardziej do kostki.

Niektóre modele kolumn nadają się nie tylko do montażu bezpośrednio do powierzchni podłogi. Część z nich bez problemu można także zainstalować w sufitach podwieszanych. Tu jednak ważne jest, by kolumna wyposażona była w odpowiedni system mocowań.

Kolumna podłogowa a teleblok – czym się różnią?

Za specjalny rodzaj kolumny należy uznać tzw. teleblok. Jest to osprzęt elektryczny, pełniący podobną funkcję co wieża, jednak różni się od niej konstrukcją. Teleblok ma bowiem formę teleskopu. Szereg z modułami chowa się w bowiem w specjalnej obudowie, a cały mechanizm działa na zasadzie konstrukcji szynowej. Telebloki instaluje się przede wszystkim w blatach mebli. Osprzęt tego rodzaju znajduje zastosowanie w biurach, ale również w warsztatach korzystających z urządzeń niewymagających dużych nakładów energii elektrycznej oraz w kuchni. Dużą zaletą telebloku jest możliwość schowania go w blacie, gdy aktualnie się z niego nie korzysta. Pozwala to zachować więcej przestrzeni roboczej na danym meblu i jednocześnie chroni moduły z gniazdami np. przed zakurzeniem.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kolumnę podłogową?

Aby kolumna podłogowa spełniała swoją funkcję, należy przede wszystkim określić, w ile gniazd powinna być wyposażona. Ważne jest również zweryfikowanie, jakie konkretnie moduły musi zawierać ten osprzęt. Przed zakupem zaleca się także rozplanowanie miejsca montażu słupka. Pozwoli to łatwiej dobrać dany model pod kątem posiadanych przez niego elementów instalacyjnych oraz lokalizacji przewodu zasilającego.

Nie bez znaczenia jest także estetyka wykonania osprzętu. Obecnie obudowy kolumn tworzone są nie tylko z różnych materiałów, ale też w rozmaitych kolorach i wzorach. Pozwala to lepiej dobrać produkt w celu wkomponowania go do wystroju wnętrza.

Warto pamiętać, że do montażu większości kolumn podłogowych wymagane jest użycie dedykowanych im maskownic. Informacje o dodatkowych elementach niezbędnych do przeprowadzenia prac instalacyjnych powinny znaleźć się na karcie produktu i jego opakowaniu.

Kolumny podłogowe w ofercie sklepu el12.pl

W sklepie el12.pl znaleźć można różne rodzaje kolumn podłogowych. Oferujemy klasyczne wieże cztero- i sześciomodułowe, posiadające gniazdka na wtyczki zasilające oraz przewody teleinformatyczne. Do tego w naszym asortymencie znalazły się również dwustronne kolumny pięciomodułowe, kompaktowe miniwieże, kolumny owalne oraz telebloki przystosowane do montażu w blatach meblowych. W zależności od indywidualnych preferencji, istnieje możliwość doboru kolumn w różnych kolorach – szarym, białym, czarnym i srebrnym. Posiadamy modele zamknięte w obudowach z tworzywa sztucznego i aluminium.

Prowadzimy sprzedaż kolumn pochodzących jedynie od renomowanych producentów. W ofercie sklepu el12.pl znajduje się osprzęt takich marek jak Emiter czy Kontakt-Simon.

Zamówienia złożone na el12.pl realizowane są w ciągu trzech dni roboczych. Wyjątek stanowią jedynie produkty, które aktualnie nie są dostępne w naszych magazynach. Orientacyjny czas realizacji zamówienia wraz z informacją o aktualnych stanach magazynowych znajduje się na karcie każdego produktu, tuż pod specyfikacją techniczną.