Podkategorie

Gniazda USB / zasilające 5-24V

Ta kategoria produktów dostępnych w naszym e-sklpie zawiera gniazda USB. To nowoczesny typ kontaktów, które umożliwiają bezpośrednie ładowanie urządzeń za pomocą tego złącza, bez potrzeby posiadania i używania dedykowanych ładowarek czy przejściówek. Takie rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim gniazda USB są niezwykle poręczne i wygodne.

Gniazda USB – charakterystyka portu

USB (od angielskiego Universal Serial Bus), czyli uniwersalna magistrala szeregowa, to złącze komputerowe komunikacyjne, które zastąpiło ponad 20 lat temu przestrzale już porty szeregowe i równoległe. Dawniej, by podłączyć do komputera zewnętrzne urządzenie, konieczne było wyłączenie systemu operacyjnego, podpięcie danego sprzętu, włączenie PC oraz przeprowadzenie manualnej instalacji. USB znacząco ukróciło ten proces. Dziś dzięki tego typu złączom można podpiąć i odpiąć od komputera wybrane urządzenie zewnętrzne dosłownie w dowolnej chwili. Nowoczesne systemy operacyjne samodzielnie radzą sobie z wykryciem podłączonego sprzętu i z jego instalacją.

Złącze USB służy jednak nie tylko do podłączania urządzeń multimedialnych do komputera. Za jego pomocą można również przesyłać między danymi sprzętami dane. Ponadto, kable zakończone tą złączką wykorzystuje się do przesyłania energii, czyli do ładowania urządzeń wyposażonych w wewnętrzne akumulatory.  

Po co stosować gniazda USB?

Gniazda USB stanowią odpowiedź rynku osprzętu elektrycznego na aktualne potrzeby klientów. Kontakty tego rodzaju umożliwiają natychmiastowe podłączenie do sieci elektrycznej wybranego urządzenia przenośnego i łatwe naładowanie jego wewnętrznych akumulatorów. Co istotne – odbywa się to bez udziału dedykowanej ładowarki lub przejściówki. Wystarczy zaopatrzyć się jedynie w odpowiedni kabel, zakończony wtyczkami pasującymi z jednej strony do danego typu gniazdka, a z drugiej do zainstalowanego fabrycznie w urządzeniu portu.

Rodzaje gniazd USB

Dobór kabla, który ma zostać podłączony do gniazda USB jest kluczowy. Istnieje bowiem kilka rodzajów kontaktów tego typu, które różnią się od siebie zastosowanym standardem technologii USB.

Najpowszechniejsze są gniazda z portem typu A. To popularne wtyczki o charakterystycznym, prostokątnym i płaskim kształcie. Do takich kontaktów podłączyć można urządzenia niemal każdego typu. Jednocześnie warto mieć świadomość, że jest to standard, który powoli zaczyna być wypierany przez nowocześniejsze rozwiązania. Mowa tu chociażby o gniazdach microUSB (typu A i B), czy nieco mniej popularnych miniUSB (również typu A i B). Jak wskazują ich nazwy – są to wtyki mniejszych rozmiarów, a przez to o wiele wygodniejsze w użyciu. Wszystkie powyżej wymienione zalicza się do standardów USB 1.0-2.0.  

Najnowocześniejsze są z kolei gniazda USB typu C mieszczące się w standardzie 3.0. Rozmiarowo przypominają one microUSB, jednak w ich przypadku piny rozmieszczone są symetrycznie po dłuższych bokach wewnątrz wtyczki. Oznacza to, że kabel można zainstalować w porcie w sposób dowolny. Nie ma znaczenia, którą stroną wtyczka zostanie umieszczona w gniazdku. Przy starszych standardach nie jest to możliwe. We wtyczkach typu A standardu 2.0 piny umiejscowione są tylko po jednej stronie. Kabel musi więc być umieszczony w porcie w odpowiedni sposób. Z kolei w przypadku microUSB czy miniUSB 2.0 piny znajdują się pośrodku wtyczki, a zakończenia kabli mają charakterystyczny kształt, który wymusza prawidłowe umieszczenie złącza w gniazdu tylko w jeden możliwy sposób.

Gdzie można zainstalować gniazda USB?

Gniazda USB do niedawna były instalowane głównie w miejscach publicznych. Można je było spotkać chociażby w centrach handlowych. W późniejszym czasie zaczęły pojawiać się także w komunikacji miejskiej czy np. w kinach. Osprzęt ten z powodzeniem instaluje się od jakiegoś czasu także w biurach. Dotyczy to zarówno dużych korporacji, jak i małych startupów.

Nic nie stoi także na przeszkodzie, by gniazda USB były montowane w domach i mieszkaniach. To coraz częściej spotykane rozwiązanie. Kontakty tego typu, choć przystosowane do wąskiej grupy wtyczek, są bardzo poręczne. Ponadto, w porównaniu do tradycyjnych gniazdek, można uznać je za mniej rzucające się w oczy. Łatwiej zatem wkomponować je w wystrój wnętrza.

Gniazda USB montuje się przede wszystkim w ścianach. Coraz popularniejsze są jednak modele przystosowane do instalacji w blatach. To właśnie tego rodzaju osprzęt najlepiej sprawdza się w biurach. Wiele osób decyduje się na montaż gniazd USB także na wyspach kuchennych. Dzięki temu mogą korzystać np. ze smartfona podłączonego do ładowania w trakcie gotowania czy sprzątania.

Gniazda USB w ofercie sklepu el12.pl

Na el12.pl znajdą Państwo różne rodzaje gniazd USB. Oferujemy osprzęt pochodzący jedynie od renomowanych producentów, takich jak Berker, Kontakt-Simon, Merten, Tehalit czy Schneider Electric. W naszym asortymencie znajdują się modele przystosowane do montażu zarówno w ścianie, jak i w blatach. Ponadto, istnieje możliwość zakupu kontaktów z jednym otworem wtykowym oraz gniazd, do których można podłączyć dwa urządzenia jednocześnie.

Umożliwiamy dobór osprzętu na podstawie kilku parametrów. Posiadamy gniazda USB gotowe do montażu w systemie ramkowym, jak i modele nieprzystosowane do tego rodzaju wykończenia. Dla naszych klientów przygotowaliśmy ofertę kontaktów obsługujących prąd znamionowy z zakresu od 1 do 20 A oraz napięcie wyjścia od 5 do 24 V.

Na el12.pl można zamówić gniazda w różnym rozmiarze i kolorze. W ofercie znajdują się m.in. modele białe, beżowe, czarne, grafitowe, szare, srebrne, złote oraz czarne. Pozwala to lepiej dobrać osprzęt do designu wnętrza. Istnieje możliwość zamówienia gniazd wykonanych z tworzywa sztucznego oraz z metalu.

Wszelkie zamówienia realizujemy najszybciej jak to możliwe. Zwykle zakupy docierają pod wskazany adres w ciągu kilku dni roboczych. Nie dotyczy to produktów, których aktualnie nie posiadamy w magazynie. W takiej sytuacji czas dostarczenia zakupionych gniazd może wydłużyć się nawet do kilku tygodni. Informacja o tym, ile trwać będzie prawdopodobnie realizacja zamówienia, znajduje się na karcie każdego produktu, obok specyfikacji technicznej.