Current transformer 100/5 1-phase class 1 LVZ00SE100-5K1
local index:
AUK039HAGE
Catalog number:
LVZ00SE100-5K1
EAN code:
Manufacturer: HAGER
Rated frequency [Hz]: 60
Length [mm]: 50
Depth [mm]: thirty
Price:
gross / pcs.
(including VAT 23%)
up to 10 weeks
On request
Quantity pcs.
(multiplicity:
1
Add to inquiry
Add to clipboard
Print
Product description
Current transformer 100/5 1-phase class 1
Technical data
  • Rated frequency [Hz]
    60
  • Depth [mm]
    thirty
  • Input power [VA]
    2.5
  • Level of security
    IP10
  • Connection type
    Screw connection
  • Operating temperature range [°C]
    from -40 to 40
  • Gear
    100;5
  • storage temperature [°C]
    from -40 to 75
  • Wire cross-section (cord) [mm²]
    1 - 6
  • PKWIU
  • Length [mm]
    50
  • Power [VA]
    2.5
  • Installation
    On the TH-35 rail
  • Width [mm]
    49.5
  • Height [mm]
    70
  • Accuracy [s]
    1
  • Opening diameter [mm]
    21
  • Rated insulation voltage [kV]
    3
  • Conductor cross-section (wire) [mm²]
Other technical data
  • Model
    Pipe stick current converter
  • Rated secondary current
    5 A
  • Overcurrent limiting factor
    FS 5
  • Opening diameter
    21 mm
  • Number of primary inputs
  • Rated primary current
    100 A