Current transformer 100/5 1-phase class 1 LVZ00SE100-5K1
local index:
AUK039HAGE
Catalog number:
LVZ00SE100-5K1
EAN code:
Click on the photo to enlarge
Manufacturer:
HAGER
Rated frequency [Hz]:
60
Length [mm]:
50
Depth [mm]:
thirty
See full description
Price:
gross / pcs.
(including VAT 23%)
up to 10 weeks
On request
Quantity pcs.
(multiplicity:
1
Add to cart
Add to inquiry
Add to clipboard
Print
Ask about the product
Product description
Technical data
Manufacturer details
Bulk packaging
Files to download
Product description
Current transformer 100/5 1-phase class 1
Expand full description ▼
Technical data
Rated frequency [Hz]
60
Depth [mm]
thirty
Input power [VA]
2.5
Level of security
IP10
Connection type
Screw connection
Operating temperature range [°C]
from -40 to 40
Gear
100;5
storage temperature [°C]
from -40 to 75
Wire cross-section (cord) [mm²]
1 - 6
PKWIU
Length [mm]
50
Power [VA]
2.5
Installation
On the TH-35 rail
Width [mm]
49.5
Height [mm]
70
Accuracy [s]
1
Opening diameter [mm]
21
Rated insulation voltage [kV]
3
Conductor cross-section (wire) [mm²]
Other technical data
Model
Pipe stick current converter
Rated secondary current
5 A
Overcurrent limiting factor
FS 5
Opening diameter
21 mm
Number of primary inputs
Rated primary current
100 A