TEHALIT.BK Channel end piece steel tub BKW 400x(90-130) steel BKWE400090
local index:
TAK767TEHA
Catalog number:
BKWE400090
EAN code:
Manufacturer: TEHALIT
Halogen free: Yes
Length [mm]: 125
Color: Silver
Price:
gross / pcs.
(including VAT 23%)
up to 4 weeks
On request
Quantity pcs.
(multiplicity:
1
Add to inquiry
Add to clipboard
Print
Product description
Characteristics of the series:
The tehalit.BK co-horizontal duct system is used to run cables and other installations, e.g. water or heating pipes in floors, anywhere in the room. The tehalit.BK system can be used with flat screeds from 30 mm.
Technical data
  • Halogen free
    Yes
  • Color
    Silver
  • Family
    TEHALIT.BK
  • Height [mm]
    90
  • Leveling range
    90/130
  • Length [mm]
    125
  • Material
    Galvanized steel sheet
  • Width [mm]
    400
  • Accurate color
    galvanized
  • PKWIU
Other technical data
  • Width
    400 mm
  • Suitable for subfloor duct overhead open
    Yes
  • Suitable for subfloor duct overhead closed
  • Height
    90 mm
  • Suitable for subfloor duct countersunk (closed)
    No
  • Levelling range
    90 ... 130 mm