Oświetlenie ambientowe – czym jest?
Oświetlenie ambientowe to stosunkowo nowy typ iluminacji stosowany w budynkach mieszkalnych. Jego charakterystyczną cechą jest rozproszone, kameralne światło, pełniące przede wszystkim funkcję ozdobną. W przeciwieństwie do tradycyjnych metod oświetlenia, instalacje ambientowe mają za zadanie współgrać z panującą w pomieszczeniu ciemnością.
Określenie ambient jeszcze do niedawna było kojarzone głównie z muzyką. Termin ten odnosi się do eksperymentalnego gatunku, cechującego się minimalizmem i eksperymentalnym podejściem do struktury utworu muzycznego. Zyskujące w ostatnim czasie na popularności oświetlenie ambientowe również można określić jako minimalistyczne i na swój sposób nowatorskie. Idealnie sprawdza się ono w sytuacjach, gdy ostre i wyraźne światło jest drażniące dla człowieka. Przykładem jest np. oglądanie filmu po zmroku.
Jakie lampy stosuje się do oświetlenia ambientowego?
Odpowiedni efekt relaksującego i komfortowego światła można uzyskać, decydując się na standardowe taśmy LED. Kluczem do uzyskania satysfakcjonującego efektu jest rozmieszczenie diod. Te powinny znajdować się w punktach centralnych obiektów, które chcemy oświetlić, a jednocześnie należy je ukryć. Najczęściej można spotkać się z montażem taśm LED za telewizorem i zestawem kina domowego. Swojego rodzaju oświetleniem ambientowym są również ozdobne lampy podsufitowe. Ważny jest także dobór koloru diod. Barwa światła powinna współgrać z wystrojem wnętrza (np. z kolorem ścian w pokoju).
Zalety oświetlenia ambientowego
Największą korzyścią wynikającą z używania oświetlenia ambientowego jest komfort. Rozproszone światło nie męczy nadmiernie oczu. Podczas oglądania telewizji po zmroku źrenice nie muszą dostosowywać się do całkowitej ciemności. Jednocześnie nie są też narażone na ostre i rozpraszające uwagę światło bijące z tradycyjnych lamp lub żyrandola.
Sporą zaletą oświetlenia ambintowego jest też cena instalacji. Taśmy LED nie są drogie, a dodatkowo bardzo łatwe w montażu.
Gdzie najlepiej sprawdzi się oświetlenie ambientowe?
Ten typ iluminacji najlepiej zamontować w pomieszczeniach, gdzie często zdarza się nam przebywać po zmroku i jednocześnie nie wykonujemy w tym miejscu żadnych czynności wymagających precyzji czy ogromnego skupienia, więc nie mamy potrzeby korzystać z oświetlenia głównego. Światło ambientowe najczęściej spotyka się w salonach, sypialniach oraz domowych biurach u osób, które często pracują na komputerze po zmroku. Popularnym rozwiązaniem jest także montaż oświetlenia ambientowego w kokpitach samochodowych.