Ogrzewanie podłogowe w bloku – czy jest możliwe?
Ogrzewanie podłogowe to system montowany głównie w domach jednorodzinnych. Wbrew powszechnej opinii, na takie rozwiązanie mogą również zdecydować się właściciele mieszkań w bloku lub kamienicy. Trzeba jednak pamiętać, że wiąże się to z koniecznością spełnienia kilku ważnych wymogów technicznych i administracyjnych.
Aby zamontować ogrzewanie podłogowe w lokum, które znajduje się w bloku lub kamienicy, należy przede wszystkim uzyskać zgodę wspólnoty. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, instalacja centralnego ogrzewania w budynku jest w całości jego częścią. Często zdarza się, że osoba, która chce zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu, musi nie tylko uzyskać pisemne pozwolenie od spółdzielni czy dewelopera, ale także od pozostałych lokatorów. Nieco inaczej wygląda sytuacja z mieszkaniami na zaadaptowanym poddaszu. Te często nie posiadają podłączenia do wspólnej instalacji, co oznacza, że właściciel sam może zdecydować o sposobie ogrzania lokum.
Ogrzewanie podłogowe w bloku – kwestie techniczne
Spełnienie wymogów administracyjnych to dopiero połowa sukcesu. Ważne jest też sprawdzenie możliwości technicznych mieszkania. Zdarza się, że konstrukcja budynku uniemożliwia montaż ogrzewania podłogowego. Wyróżniamy dwa rodzaje tej technologii – wodne oraz elektryczne. W przypadku pierwszego, należy uwzględnić nośność stropów oraz grubość zabudowy systemu w stosunku do wysokości pomieszczenia. Pomiary te najlepiej zlecić wykwalifikowanemu fachowcowi. O wiele prościej wygląda sytuacja w przypadku elektrycznego ogrzewania podłogowego, które nie obciąża stropu, więc nie musimy martwić się o jego nośność.
Wodne ogrzewanie podłogowe
Montaż wodnego ogrzewania podłogowego jest skomplikowany i czasochłonny. Rzadko kiedy stosuje się tę technologię w mieszkaniach, a jeśli już, to spotkać ją można w nowych blokach. Starsze budynki nie są bowiem dostosowane do jej prawidłowego działania. Zdarza się, że wyłożenie elementów składowych (rurek, przez które przepływa woda) wiąże się z podniesieniem poziomu podłogi nawet o kilkanaście centymetrów. W przypadku bloków byłoby to niemal jednoznaczne z modernizacją całego systemu ogrzewania.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
W przypadku mieszkań o wiele łatwiej zdecydować się na montaż elektrycznego ogrzewania podłogowego. Instalacja nie jest tak czasochłonna, a na dodatek nie musimy przejmować się nośnością stropu. Elementy grzejne – maty maty lub folie - wystarczy przykryć cienką warstwą (3-5 cm) betonu. Musimy jedynie pamiętać, że cały budynek powinien być bardzo dobrze ocieplony. Wszelkie nieszczelności znacząco wpłyną na wydajność systemu. Dobrze jest też zaplanować rozmieszczenie mebli, by nie przysłaniały one tej części podłogi, pod którą znajdują się elementy grzejne. Warto zdecydować się na szafki, które ulokowane są na nóżkach. Brak bezpośredniej styczności mebli z podłogą zapewnia optymalny przepływ ciepłego powietrza.