Lampy solarne do ogrodu - na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Ogrodowe lampy solarne są energooszczędne i nie wymagają montażu okablowania, dzięki czemu można je instalować nawet w już urządzonym ogrodzie, a ułożenie po jakimś czasie bez problemu modyfikować. Do tego mają coraz lepsze parametry, a producenci troszczą się o to, by były w różnych kolorach i kształtach.
Lampy solarne bardzo dobrze sprawdzą się przy oświetleniu ścieżek, rabatek, przejść, chodników, a nawet oczek wodnych. Ponieważ jednak montowane są na zewnątrz, muszą być szczelne, odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, nagłe zmiany temperatur i podmuchy wiatru. Oprawy nie mogą korodować, żarówki zaś powinny dawać przyjemne dla oka światło. Modele wykonane precyzyjnie i z solidnych materiałów posłużą przez lata.
Jak działają lampy solarne?
Lampy solarne nie zużywają dodatkowego prądu, ponieważ same ładuj się używając energii słonecznej. Dlatego są dobrą propozycją, gdy w ogrodzie nie ma instalacji elektrycznej lub jeśli zwyczajnie chcemy zmniejszyć rachunki za energię. Lampki wychwytują energię słoneczną i dzięki specjalnym, fotoczułym elementom zamieniają ją w prąd elektryczny. Energia jest magazynowana w akumulatorach i używana do zasilania po zmroku.
W lampkach tego typu nie stosuje się żarówek, ponieważ są zbyt energochłonne. Zamiast nich montowane są diody LED, dlatego lampki świecą łagodnym, chłodnym, rozproszonym światłem o niezbyt silnym natężeniu.
Jakie lampy solarne wybrać?
Oprawy do oświetlenia zewnętrznego powinny być wykonane z mocnych i wytrzymałych materiałów dobrej jakości. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem droższego, ale lepszego urządzenia, ponieważ lampy niskiej jakości prawdopodobnie szybko będzie trzeba wymienić.
Bardzo ważną cechą, o której trzeba pamiętać przy wyborze solarów, jest szczelność opraw. Podawany przez producentów dwucyfrowy symbol IP informuje o poziomie ochrony oprawy przed wnikaniem pyłu (pierwsza cyfra od 0 do 6) i cieczy (druga cyfra od 0 do 8). W praktyce wygląda to tak, że na przykład symbolem IP 54 powinny być oznaczone reflektory i słupki, IP 66 – oprawy przeznaczone do montażu w gruncie, a IP 68 te montowane w oczkach wodnych. W przypadku tych ostatnich szczególną uwagę zwrócić trzeba na szczelność obudowy.
Warto też sprawdzić klasę ochronności lamp. Ten parametr oznacza się cyfrą rzymską, a określa on izolację elektryczną. I tak lampy ogrodowe powinny mieć II klasę ochronności, zaś lampy do podświetlenia oczek wodnych – III.
Niezależnie od tego, gdzie chcemy zamontować oświetlenie solarne, ważne jest, by oprawa urządzeń była wykonana z niekorodujących materiałów. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet lampy zamontowane z dala od oczek wodnych i ukryte pod zadaszeniem nieustannie narażone są na wilgoć.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Oprócz walorów praktycznych i użytkowych, przy wyborze oświetlenia solarnego ważne jest również wzornictwo, które powinno współgrać z architekturą domu i ogrodu, kolorystyką i rodzajem materiałów wykończeniowych. Kształt lamp może bardzo zmienić efekt końcowy zastosowanej instalacji.
Wprawdzie większości solarów można używać przez cały rok, jednak podczas mrozów warto schować urządzenia do ogrzewanego pomieszczenia. Akumulatory wbudowane w lampy, jak i inne baterie, szybko niszczeją pod wpływem zmian temperatury.
Aby lampki działały prawidłowo trzeba je regularnie czyścic z kurzu i wszelkich zanieczyszczeń ograniczających dostęp światła słonecznego. Pamiętajmy, że brud (ale też np. śnieg) powoduje słabsze ładowanie akumulatorów