Jak podłączyć włącznik schodowy?

Duże pomieszczenia, długie korytarze, klatki schodowe, pokoje przechodnie albo sypialnia - to tylko niektóre z miejsc, w których może okazać się przydatny wyłącznik schodowy. Aby go poprawnie podłączyć, wystarczy zaopatrzyć się w minimum dwa egzemplarze urządzenia.

Włącznik schodowy umożliwia sterowanie danym oświetleniem z dwóch, trzech, a nawet większej liczby miejsc. Dlatego najczęściej wykorzystywany jest do oświetlenia schodów łączących kilka kondygnacji. Zasada działania urządzenia opiera się na tym, że włącznik i wyłącznik tego samego źródła światła znajduje się w dwóch różnych miejscach. Jest to zatem bardzo wygodne i bezpieczne rozwiązanie, kiedy chcemy np. włączać światło na parterze a wyłączać na piętrze lub odwrotnie. Takie rozwiązanie stosować można też np. w piwnicy, czy na strychu albo w sypialni (wtedy jeden z włączników możemy zamontować przy drzwiach, a drugi tuż przy łóżku).

Jak wygląda instalacja z włącznikami schodowymi?

Do wykonania takiej instalacji potrzebna jest zawsze przynajmniej para włączników schodowych. Jeden montuje się np. na parterze, a drugi – na piętrze. W takim układzie przełączenie jednego urządzenia z pary powoduje zmianę stanu całego obwodu na stan przeciwny (otwarty/zamknięty). W praktyce oznacza to tyle, że włączając światło na parterze pierwszym włącznikiem, po wejściu na piętro możemy je wyłączyć drugim.

Między włącznikami musi być połączenie w postaci dwóch przewodów. Ponadto pierwszy włącznik schodowy musi być doprowadzony do fazy za pomocą przewodu elektrycznego, natomiast do drugiego podłącza się wybrane źródło światła. Warto pamiętać, że lampa powinna by połączona przewodami ochronnym oraz neutralnym. Przy zakupie włącznika schodowego należy sprawdzić, czy posiada on czytelny i wyraźnie narysowany schemat, który podpowie nam, w jaki sposób poprowadzić konkretne przewody.

Jak zamontować więcej niż dwa włączniki?

Do montażu większej liczby włączników pomocny okaże się tzw. łącznik krzyżowy.

Aby cała instalacja działała sprawnie i bezpiecznie, pierwszy przełącznik schodowy musi być podłączony do fazy przy pomocy przewodu fazowego. Natomiast drugi przełącznik schodowy, jak w poprzedniej sytuacji - podłączany jest do lampy, która podobnie jak wcześniej połączona jest przewodami ochronnym oraz neutralnym. Tym razem jednak dwa przewody łączące ze sobą przełączniki schodowe muszą prowadzić przez łącznik krzyżowy.

Jeżeli chcemy zastosować więcej niż jeden przełącznik krzyżowy, to dwa przewody łączące przełączniki schodowe za każdym razem będą musiały przejść również przez ten element, zanim się połączą w łączniku podłączonym do lampy. Im więcej łączników różnego rodzaju, tym instalacja staje się bardziej skomplikowana. W takim przypadku, przy braku odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, warto powierzyć montaż urządzeń wykwalifikowanemu elektrykowi.

Wybierając łączniki schodowe dobrze jest zastanowić się, gdzie dokładnie i w jakich warunkach będziemy z nich korzystać. W naszej ofercie są m.in. łączniki z podświetleniem, łączniki pojedyncze i podwójne, dwuobwodowe oraz bryzgoszczelne.

Zobacz także: Oświetlenie schodów – na co zwrócić uwagę?