Jak podłączyć domofon?
Domofony są urządzeniami, które kojarzą się głównie z blokami i kamienicami. Coraz częściej jednak znajdują także zastosowanie w domach jednorodzinnych. Ich montaż nie jest skomplikowany i można wykonać go samodzielnie.
Instalacja domofonu w domu jednorodzinnym nie jest bezzasadna. Urządzenie to uniemożliwia m.in. dostanie się kogoś niepożądanego na teren naszej posesji. Domofony nie są drogie, a montaż nie wymaga przeprowadzenia skomplikowanych prac.
Z czego składa się domofon?
Standardowo w skład zestawu domofonowego wchodzą następujące elementy:
- panel, nazywany także kasetą – to część instalowana na zewnątrz budynku, najczęściej przy bramie wejściowej,
- zaczep elektromagnetyczny – inaczej zamek, który otwiera bramę lub drzwi, po wciśnięciu wewnątrz budynku odpowiedniego przycisku,
- zasilacz, który doprowadza prąd do urządzenia i umożliwia jego działanie,
- unifon, czyli słuchawka znajdująca się w domu.
Poszczególne modele domofonów mogą się od siebie różnić i zawierać inne dodatkowe elementy. Wiele osób decyduje się na instalację wideofonów, które umożliwiają dodatkowo podejrzeć, kto w danym momencie próbuje dostać się do domu.
Montaż domofonu
Przed przystąpieniem do instalacji urządzenia należy w pierwszej kolejności wyłączyć zasilanie, by zapobiec ewentualnemu porażeniu prądem. Następnie powinniśmy dokładnie przemyśleć umieszczenie panelu zewnętrznego, zasilacza oraz unfonu. Trzeba pamiętać, że wszystkie te trzy elementy będą ze sobą połączone przewodami. Warto więc tak rozplanować montaż każdego z nich, by jak najłatwiej można było ukryć kable.
Panel należy zamontować przy bramie wejściowej na posesję lub przy drzwiach wejściowych. Najczęściej kasetę instaluje się natynkowo do ściany. Do kasety bezpośrednio podłącza się zaczep elektromagnetyczny.
Wewnątrz budynku należy zamontować zasilacz. Najlepiej, by znalazł się on najbliżej zarówno panelu zewnętrznego, jak i unifonu. Zasilacz podłączamy następnie do sieci elektrycznej (domofony są zazwyczaj zasilane prądem o napięciu 12V). Zdarza się, że niektóre modele mają już zasilacz wewnątrz unifonu. W takim przypadku słuchawkę łączy się bezpośrednio przewodami z kasetą. Często stosowanym rozwiązaniem jest podłączanie domofonu do oddzielnego obwodu, aby w przypadku awarii nie doszło do odcięcia prądu do innych urządzeń. Zasilacz i unifon łączymy kablami typu YTDY.
Panel zewnętrzny i zasilacz łączymy przewodem. W tym celu należy wykonać wykop, w których umieszczone zostaną kable zabezpieczone wcześniej osłoną. Zaleca się użycie przewodów typu YTLYp. Ważne jest, aby kable użyte na zewnątrz i wewnątrz budynku miały taki sam przekrój.
O czym należy pamiętać?
Zdarza się, że niektóre domofony wyposażone są w osobne przewody odpowiadające za poszczególne funkcje – otwieranie zamka, dzwonek, głośnik i mikrofon. W takim przypadku każdy przewód należy bezpośrednio połączyć z panelem zewnętrznym. Podobnie jak kabel łączący kasetę z zasilaczem umieszcza się w osłonie a następnie we wcześniej przygotowanym wykopie.
Do domofonów producenci najczęściej dołączają instrukcję montażu. Należy się z nią zapoznać i zastosować się do jej zapisów.
Wybierając domofon, warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Mając na uwadze fakt, że część elementów będzie zamontowana na zewnątrz budynku, należy sprawdzić, czy panel kasetowy danego modelu będzie odporny np. na zmienne warunki atmosferyczne.