Instalacja elektryczna w garażu - jak powinna wyglądać?

Planując instalację elektryczną w garażu, oprócz bezpieczeństwa warto mieć na względzie także wygodę. W tym przypadku będzie to oznaczało dobre zaplanowanie poszczególnych elementów tak, aby ich układ odpowiadał pracom, które planujemy tam wykonywać.

Na początku warto przemyśleć układ gniazd, ponieważ jednym z najczęstszych błędów przy wykonywaniu instalacji elektrycznych jest brak odpowiedniej ich liczby. Żeby to określić, warto wziąć pod uwagę plan architektury wewnątrz garażu czyli np. gdzie będzie stół z narzędziami, gdzie półki i regały na narzędzia.

Aby instalacja była wygodna, dobrze jest pamiętać o umiejscowieniu jednego gniazda przy wejściu i co najmniej dwóch przy stole warsztatowym. Dzięki temu wykonując w garażu rozmaite prace będziemy mogli jednocześnie podłączyć potrzebne nam narzędzia. Ze względów bezpieczeństwa wszystkie gniazda powinny być hermetyczne (zapobiegamy w ten sposób zabrudzeniom powodowanym przez pył, kurz, bród, ale też zapobiegamy dostawaniu się wilgoci), a do tego wyposażone w uziemienie. Gniazda powinny być też na wygodnej wysokości, żeby dostawać do nich w pozycji roboczej, a nie musieć się schylać czy stawać na palcach.

Planując rozkład gniazdek elektrycznych warto umieścić w garażu również gniazda 3-fazowe. Zasilanie trójfazowe pozwoli nam w przyszłości podłączyć np. spawarkę lub mocniejszy silnik.

Jak zaplanować instalację elektryczną w garażu?

Należy zastanowić się też, jakie urządzenia będą znajdowały się w garażu, czyli np. czy będzie tam grzejnik elektryczny. Jeśli tak, instalacja będzie musiała być dodatkowo zabezpieczona odpowiednim typem bezpieczników.

Projektując oświetlenie warto jest zaplanować (nawet w niewielkim pomieszczeniu) dwie różne lampy. Jedna powinna być energooszczędna, umieszczona tak, aby służyć do oświetlenia garażu, gdy po prostu parkujemy auto, czy potrzebujemy na chwilę do niego zajrzeć. Druga lampa, mocniejsza, powinna zawisnąć w części, w której wykonywane będą prace warsztatowe. Warto, aby była jasna oraz by oświetlała dokładnie np. stół z narzędziami.

Jeśli chodzi o oprawy, również najlepiej żeby były hermetyczne. W garażu nie musimy dbać o styl wykończenia, dlatego warto zadbać w możliwie wielu aspektach o bezpieczeństwo ale i trwałość elementów.

Instalacja elektryczna i okablowanie

Często zdarza się, że instalacja garażowa powstaje dopiero wtedy, kiedy sam budynek jest już ukończony, dlatego przewody mogą być prowadzone na powierzchni, a raczej nie w ścianie. Ważne jest, aby wszystkie znajdowały się w specjalnej otulinie zwiększającej bezpieczeństwo, ale i zapobiegającej uszkodzeniom.

Jeśli jest szansa, że instalację garażową możemy mieć w ścianach, warto pamiętać, iż przewody elektryczne układa się wzdłuż linii pionowych i poziomych. Chodzi przede wszystkim o to, żeby ich układ był łatwy do odtworzenia. Dzięki temu nie uszkodzimy ich przypadkowo, np. przy wierceniu otworu w ścianie. Aby zabezpieczyć się na przyszłość pomocne jest też wykonanie zdjęć szczególnie trudnych, nietypowych miejsc przed otynkowaniem przewodów. Jednak bez fachowo przygotowanego planu instalacji nie będzie to wystarczający środek ostrożności.

Jeśli garaż posiada stromy podjazd narażony na trudne zimowe warunki atmosferyczne, warto jest zastanowić się nad wyposażeniem go w elektryczne ogrzewanie podjazdu. To nie tylko wygodne rozwiązanie, ale też sposób, który pozwoli uchronić kierowcę przed poślizgiem.

Warto podkreślić, że wykonanie całej instalacji garażowej wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Dlatego niniejszy tekst należy potraktować jedynie jako wsparcie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze warto zwrócić się o pomoc do elektryka. Będziemy mieć wtedy nie tylko pewność, że wykonana instalacja jest bezpieczna i wygodna, ale też zgodna z obowiązującymi normami i przepisami.