Czujniki ruchu - jakie rodzaje rozróżniamy?

Detektory ruchu, nazywane potoczne czujnikami, są podstawowym elementem systemów alarmowych instalowanych w budynkach mieszkalnych i przemysłowych. Dzięki zastosowanej technologii wykrywają, gdy po pomieszczeniu lub posesji porusza się intruz i natychmiastowo inicjują uruchomienie alarmu.

Do niedawna czujniki ruchu uważano za towar luksusowy. Na przestrzeni lat koszt tego typu urządzeń znacząco się obniżył i obecnie stosuje się je na szeroką skalę. Czujniki nie tylko wykorzystywane są do wspomagania systemów alarmowych, ale też do sterowania oświetleniem i klimatyzacją.

Pasywne czujniki ruchu

Podstawowy podział czujników ruchu rozróżnia dwa rodzaje tych urządzeń – pasywne i aktywne. Pierwsze z nich, często oznaczane skrótem PIR, wykrywają zmiany w promieniowaniu czerwonym. Detektory tego typu wyposażone są w soczewki, która określa obszar działania sprzętu. Pojawienie się w objętym polu np. człowieka lub zwierzęcia jest interpretowane przez urządzenie jako zmiana promieniowania cieplnego, co uruchamia konkretną komendę. Oparcie działania detektora pasywnego tylko o interpretację zmian temperatury w określonym obszarze może jednak często wywoływać niechciane działanie sprzętu. W celu eliminacji błędów stosuje się różnego rodzaju skomplikowane algorytmy i montuje dodatkowe detektory podczerwieni (tzw. pyroelementy) na bazie azotku galu lub azotanu cezu.

Pasywne czujki ruchu bez trudu rozróżniają promieniowanie czerwone wysyłane przez poruszającego się człowieka od promieniowania nieruchomych obiektów. Kontrolowany rejon można regulować przez odpowiednie ustawienie ruchomej głowicy.

Aktywne czujniki ruchu

Aktywne czujki dzieli się na ultradźwiękowe oraz tzw. radarowe. Pierwsze z nich, jak wskazuje nazwa, wysyłają oraz odbierają fale zbyt wysokie, by usłyszał je człowiek, z kolei drugie opierają swoje działanie na odbiorze i emisji fal elektromagnetycznych. W obu przypadkach działanie detektorów jest bardzo podobne. W urządzeniu obok siebie zainstalowane są nadajnik, który emituje fale o określonej częstotliwości oraz odbiornik, który przechwytuje fale odbite od ścian, podłogi, sufitu i obiektów znajdujących się w pomieszczeniu. Wejście do niego np. człowieka spowoduje, że fala zostanie zakłócona a odbiornik zarejestruje wzrost częstotliwości.

Czujniki dualne i kurtynowe

Istnieją także detektory, które łączą działanie czujek pasywnych i aktywnych. Nazywa się je dualnymi. Są one miej podatne na wywołanie fałszywego alarmu, dzięki zastosowaniu bardziej zaawansowanej technologii działania. Z tego też względu są one droższe. W sklepach znaleźć można też detektory kurtynowe o płynnej zmianie długości ogniskowej.

Jak należy zamontować czujniki ruchu?

Aby detektor działał prawidłowo, należy pamiętać o kilku zasadach jego odpowiedniego montażu. Pasywne czujniki ruchu nie powinny się znaleźć bezpośrednio obok kaloryfera lub jakiegokolwiek innego źródła ciepła. Należy uważać, by soczewka nie była wystawiona bezpośrednio na działanie promieni słonecznych. Jeśli w danym pomieszczeniu znajdują się ruchome przedmioty, detektor powinien znajdować się oddalony od nich o około trzy metry.

Czujki aktywne instaluje się w jak najdalszej odległości od drzwi i okien. Producenci radzą, by nie montować ich w pomieszczeniach, które znajdują się blisko ruchliwych ulic. Dobrze jest także umieścić je z dala od innych urządzeń elektrycznych.